25-12-2021

Obezite Ve İnsülin Direnci Tedavisi

Obezite, tüm dünyada ve ülkemizde önemli bir problemdir. Artan sedanter yaşam ve sağlıksız beslenme obezitenin çok daha sık görülmesinin ana nedenlerini oluşturmaktadır.

Çocukluk çağı obezitesi, dünya çapında büyüyen bir salgındır. Ülkemizde yapılan çalışmalarda çocukların %7-12 arasında obezite saptanmıştır. Bu sonuç obezitenin,çocukluk çağının en yaygın kronik hastalıklarından biri olduğunu göstermektedir ve her geçen gün maalesef bu oran artmaktadır.

Çocukluk çağı obezitesi önemli bir sağlık sorunudur. Çünkü araştırmalar aşırı kalori alımına bağlı obez olan çocukların, erişkin yaşlarda da obez olma riskinin yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer taraftan obez olan çocukların, daha çocuk yaşlarında obezitenin getirdiği problemlere maruz oldukları görülmektedir. Buzdağının asıl görülmeyen bölümü de çocukluk obezitesi, insülin direnci, diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması gibi ciddi problemlerin gelişme riskini arttıracaktır. Bu nedenle obeziteyi ne kadar erken teşhis edip tedavi edersek, hastalarımızın hayatında gerçekten bir fark yaratabiliriz.

Tedavide en önemli nokta  dengeli beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılmasıdır. Dengeli beslenme özellikle çocukluk yaş grubunda çok önemlidir. Çocuğun beslenme davranışları da önemlidir. Gıdaları iyi çiğnemek, öğün atlamamak, porsiyonlara dikkat etmek, hazır gıdalardan uzak durmak, yüksek kalorili ve gazlı içeceklerden ve fastfooddan uzak durmak önemlidir.

Çocuğunuz çok mu kilolu ?
Çok mu yemek yiyor ?
Çok  mu fazla abur cubur  tüketiyor?
Çok mu hareketsiz ?
Gayret  ediyor ama kilo veremiyor mu?

Artık yeter diyorsanız…
 
Doğru yerdesiniz!

Gelin beraber başaralım.

En kısa zamanda Çocuk Endokrin Polikliniğimize bekliyoruz…

 

<<< Önceki Sayfa

Hotline
0850 474 28 05