10-12-2021

Hipotiroidi Ve Haşimoto Tedavisi

Hipotiroidi, tiroid bezinin yeterli tiroid hormonu üretmediği ya da az üretildiği bir endokrin bozukluktur. Hipotiroidi, çocuklarda tiroid bezinin en sık görülen hastalığıdır ve çocukluk yaş grubunda sık görülmektedir. Öyle ki her 1250 çocuktan birinde hipotiroidi görülmektedir. Ancak ergenlik döneminde hipotiroidi sıklığı artmakta ve her 20-25 ergen çocuktan birinde hipotiroidi saptanmaktadır.

Çocuklarda ve gençlerde en sık görülen edinilmiş hipotiroidi nedeni Hashimoto tiroiditidir. Hashimoto tiroidinde bağışıklık sisteminin kendi tiroid bezine saldırısı sonucu tiroid bezinin hasarlanması söz konusudur. Bunun dışında çok değişik nedenlerden dolayı da çocuklarda hipotiroidi gelişebilir.

Çocuklarda hipotiroidinin en sık bulgusu, boy uzamasının yavaşlaması veya durmasıdır. Bunun dışında küçük çocuklarda diş çıkarmanın gecikmesi, okul performansının azalması, yorgunluk, uyuşukluk, kabızlık, cilt kuruluğu gibi şikâyetler görülür. Büyük çocuklarda ise ergenlik gecikmesi, kaba ses, yavaş konuşma, kaba ve şiş yüz, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kilo alma, okul performansının azalması, yorgunluk, uyuşukluk, üşüme ve guatr gibi şikâyetler görülür.

Hipotiroidili çocuklarda tedavinin amacı, en kısa sürede tiroid hormon seviyelerini normal düzeylere çıkarmak ve çocuğun normal büyüme ve gelişmesini sağlamaktır.

Hipotiroidi acısından cocuğunuzun hem kontrolü hem de tedavisi için sizleri EN KISA ZAMANDA Çocuk Endokrinoloji Polikliniğimize bekliyoruz.

 

<<< Önceki Sayfa

Hotline
0850 474 28 05