25-12-2021

Boy Kısalığı Tedavisi

Boy kısalığı, çocuğun yaş ve cinsiyetine göre boyunun kısa olmasıdır. Çocuğun boyunun kısa olması masum bir durum olmayabilir. Altta yatan ve tüm vücudu etkileyen bir hastalık sonucunda, çocuğun boyu kısa kalmış olabilir. Bu nedenle okulda sınıfın kısa olan çocukları mutlaka bu açıdan değerlendirilmelidir.

Çocukların boyları, aile genetiğine uygun olarak uzarlar. Anne babası ister uzun olsun ister kısa olsun çocuklar anne babasından aldıkları genetiğe uygun uzayıp uzamadıkları konusunda kontrol edilmelidir. Çünkü genetik yapıdan daha kısa olan çocukların, tedavi ile boylarının uzaması söz konusu olabilir.

Diğer taraftan her çocuk, yaşına uygun olarak uzamalıdır. Yaşına uygun olarak uzamayan çocuklar da mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü sonradan başlayan bir hastalığın ilk bulgusu da boy kısalığı olabilir. 

Unutulmaması gerekendiğer bir nokta da boy kısalığı erken araştırılıp erken teşhis edildiğinde; hem erken tedavi şansı artar hem de erişkin boyunun olması gereken uzunluğa ulaşması sağlanır.

Tüm bu nedenlerden dolayı hem geç kalmadan tedaviye başlamak hem de çocuğunuzun erişkin boyunun uzun olması için sizleri EN KISA ZAMANDA Çocuk Endokrinoloji Polikliniğimize bekliyoruz.

 

<<< Önceki Sayfa

Hotline
0850 474 28 05