25-12-2021

Normal Büyümenin İzlemi

Yenidoğandan ergenliğe kadar her sağlıklı çocuğun, doktor muayenesi esnasında boyu ve vücut ağırlığı ölçülmelidir. Çocuklar yaşına ve cinsiyetine uygun olarak büyümelidirler. Çünkü çocuklarda büyüme, sağlıklı olmanın bir göstergesidir.

Bebekler, genetik olarak belirlenen boy durumlarına ancak 2 yaş civarında ulaşmaktadırlar. 2 yaşına kadar büyümede, özellikle doğum özellikleri ve beslenme durumu önemli rol oynamaktadır. Bebekler ortalama olarak ilk yaş 25 cm, 1-2 yaş arasında 10 cm ve 2-3 yaş arasında 7 cm uzamaktadırlar. 2-3 yaşından sonra ortalama olarak yıllık 5-6 cm boy uzaması olmaktadır ve anne ve babasından aldıkları genetik yapıya uygun büyüme göstermektedirler. Ergenlikte de kızlar ortalama 20-25 cm ve erkekler 25-30 cm uzayarak büyümeleri tamamlanmaktadır.

Çocukların yaşına uygun boy uzaması göstermemesi sağlığı hakkında önemli bir ipucudur. Bu nedenle çocuklar büyüme ve gelişmesi açısından mutlaka takip edilmelidirler. Yaşına uygun olarak büyüme ve gelişmesi olmayan her çocuk, mutlaka araştırılmalıdır.

Çocuğunuzun yaşına uygun büyüme ve gelişme gösterip göstermediğinin kontrölü için sizleri EN KISA ZAMANDA Çocuk Endokrinoloji Polikliniğimize bekliyoruz.

 

<<< Önceki Sayfa

Hotline
0850 474 28 05