Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 13-06-2022

Kıllanma Fazlalığı Neden Tedavi Edilmeli?

İnsan vücudunda 100 bini saçlı deride olmak üzere yaklaşık 5 milyon kıl vardır. Ergenlikten önce vücutta bulunan yumuşak ve açık renkli ayva tüyü kılları (vellüs), ergenlik döneminde üretilen erkeklik hormonu (androjen) nedeniyle cinse özgü bölgelerde kalın ve koyu renkli kıllara (terminal) dönüşür.

Normalde kadınlarda meme başında birkaç siyah kıl dışında göğüs ve omuzda siyah kıl bulunmaz. Yüzde, meme başında, karın ve belin alt tarafında çok fazla olmayan kıllanma kadınlarda normal kıllanma olarak kabul edilir.

Yüzde, meme başında, karın ve belin alt tarafında çok fazla olmayan kıllanma kadınlarda normal kıllanma olarak kabul edilir.

Kadınlarda Kıllanma Fazlalalığı Hakında Önemli Noktalar

  • Kadınlarda kıllanma fazlalığı (Hirşutizm), erkeklik hormonuna hassas bölgelerde (örneğin üst dudak, çene, göğüs, karın, sırt ve belde) kalın ve koyu renkli kılların fazlalığı şeklinde ortaya çıkan erkek tipi kıllanmadır.

  • Erkeklik hormonu fazlalığı durumunda yüz, boyun, göğüs, karın, sırt ve belde fazla kıllanma meydana gelir.

  • Kadınlarda kıllanma fazlalığı, aslında kadınlarda yaygındır ve erişkin kadınların %5-10‘unda saptanmaktadır.

  • En sık 15-16 ila 45-50 yaşları arasında görülmektedir. 

  • Erkeklik hormonların fazla salgılanması, kadınlarda kıllanmayla birlikte saç dökülmesine de yol açabilir. Bunun dışında hormon bozukluğu devam eder ve tedavi edilmezse seste kalınlaşma, sivilce oluşumu ve kas kitlesinde artma gibi şikâyetler de görülebilir.

  • Kıllanma fazlalığı, kozmetik bir sıkıntı gibi görünse de, çoğu kere esas sorun hormon seviyelerindeki düzensizliktir. Çoğunlukla altta yatan bir hastalık vardır. Hastalık nedeniyle erkeklik hormonu fazlalığı oluşur ve bu da kıllanma fazlalığına yol açar. Genellikle kıllanma fazlalığı, over ve böbrek üstü bezinin problemlerine bağlı ortaya çıkmaktadır.

  • En sık da polikistik over sendromu nedeniyle olur. Ancak kıllanma fazlalığı, ciddi bir hastalığın göstergesi de olabilir. 

Kıllanma fazlalığı haklı olarak kadınlar için çok rahatsız edici bir sorundur. Ancak birçok kadın bu sorunu çok fazla dile getirmez ve hekime gitmez. Kıllanma artışı olan kadınlar, estetisyen ya da kozmetik merkezlere başvurarak kıllardan kurtulmaya çalışırlar. Ancak bu konu ile ilgili mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05