Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 10-10-2023

Kemik Yaşının İleri Olması Nedir?

Kemik yaşının değerlendirilmesi klinik uygulamada sıkça yapılan bir işlemdir. El ve el bileği röntgenleri ile çocukların kemik yaşı saptanmaktadır. Kemik yaşı cinsiyet, beslenme, metabolik, genetik ve sosyal faktörler ve hastalıklar gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir.

Çeşitli endokrin hastalıklarda kemik gelişimi bozulmakta ve hızlanmaktadır. Bu nedenle doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaşına göre kemik yaşı ileri gitmektedir. Kemik yaşının ileri olması, endokrin hastalıkların teşhis ve tedavi takibinde önemlidir.

Beslenme imkanlarının artması, fast-food beslenme, tablet-telefon-televizyon karşısında geçen haraketsiz yaşam süresinin artması ve egzersizin azalması çocuklarda kilo fazlalığı ve obezitenin artmasına neden olmaktadır.Covidpandemisi döneminde çocuklarda kilo alımı çok ama çok arttı. Ciddiye almazsak çocuklarda obezite yarınları için ciddi bir risk oluşturacağı kesin gözüyle bakılmaktadır. Çocuklarda kilo fazlalığı kemik gelişiminin hızlanmasına ve çocukların kemik yaşının ilerlemesine neden olmaktadır. Günümüzde çocuklarda kemik yaşı ilerlemesine en sık neden olan durum, kilo fazlalığı ve obezitedir.  Obezite hakkında detaylı bilgi için, www.dredizyesilkaya.com.tr web sitemizde “Obezite-Diyabet” bölümündeki yazılarımızı okumanızı öneririz.

Ergenlik hormonların erken üretilmesi ile ortaya çıkan Erken Ergenlik durumunda, kemik gelişimi hızlanır ve kemik yaşı ilerler. Çocuklarda ergenlik hormonlarının akranlarına göre erken üretilmesi nedeniyle Erken Ergenliği olan çocuklarda kemik yaşı ilerlemesi ile birlikte, ergenlik organlarında değişiklikler ve büyüme ve boy uzamasında hızlanma görülür. Erken Ergenlik hakkında detaylı bilgi için www.dredizyesilkaya.com.tr web sitemizde “Ergenlik” bölümündeki yazılarımızı okumanızı öneririz.Erken Ergenliği olan çocukların tanısı, tedavisi ve izleminde kemik yaşı takibi çok değerlidir.

Endokrin bozucular, hormonların etkisini taklit etme veya müdahale etme yeteneğine sahip, doğal veya sentetik her türlü kimyasal maddelerdir. Endokrin Bozucular, hem ergenlik hormonlarını taklit ederek hem de ergenliğin erken başlamasına neden olarak doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaşına göre kemik yaşının ilerlemesine neden olabilirler. Endokrin Bozucular hakkında detaylı bilgi için www.dredizyesilkaya.com.tr web sitemizde “Ergenlik” bölümündeki “Çocuğunuza Ürün Alırken Aklınızda Bulundurun!”, “Elektronik Cihazlar, Erken Ergenliğe Sebep Olabilir Mi?”, “Çocuklarımızı Endokrin Bozuculardan Korumalıyız”, “Erken Ergenliği Engellemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazılarımızı okumanızı öneririz.

Ayrıca çocuklarda çok çeşitli hastalıklar ve kanserler (yumurtalık tümörleri, Leydig hücre tümörleri, germ hücre tümörleri, adrenal tümörler veya adrenal hastalıklar (örn. konjenital adrenal hiperplazi)) hormon üretimine neden olabilir. Üretilen hormonlar kemik yaşının hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olabilirler. Ayrıca bazı ilaçların uzun süreli kullanımı da kemik yaşının ilerlemesine sebep olabilir.

Sonuç olarak doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaşa göre kemik yaşının ileri olması önemlidir. Kemik yaşı ileriliği, birçok hastalığın tanı ve tedavi izleminde önemlidir. Bu nedenle kemik yaşının çocuk endokrin uzmanı tarafından değerlendirilmesi çok faydalıdır. 

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05