Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 28-09-2023

Kemik Yaşı Neden Önemlidir?

Çocuğun kemik yaşı, doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaşından farklıdır. Kemik yaşı, çocuğun kemiklerinin ve dolayısıyla biyolojik olarak ne kadar olgunlaştığını belirlemek için kullanılan bir ölçümdür.

Çocuklarda büyüme ve gelişme süreciboyunca kemikler değişikliklere uğrar. Söz konusu değişiklikler, radyolojik görüntüleme yöntemleri ile saptanabilir. Kemik yaşını belirlemek için en yaygın kullanılan yöntemlerden biri,sol el ve el bileği röntgeninin çekilmesidir. Sol el ve el bileği röntgeninde kemiklerin oluşma ve olgunlaşma derecesi çocuğun kemik yaşının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Ancak kemik yaşı, doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaş ile her zaman birebir aynı olmamaktadır. Duruma göre değişmekle birlikte kemik yaşı, doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaştan 6-12 ay ilerde veya geride olabilmektedir. Yani sağlıklı çocuklarda kemik yaşı, doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaştan 6-12 ay ilerde veya geride olabilmektedir.

Kemik yaşı, çocukların sağlıklı büyüme ve ergenlik gelişiminin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca çocuklarda ortaya çıkan büyüme ve ergenlik gelişim problemlerinde ya da hastalıklarında çocuk endokrin uzmanına çok değerli bilgiler sunmaktadır.

Büyüme ve Gelişme Değerlendirmesi: Kemik yaşı, bir çocuğun doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaşına göre ne kadar büyüdüğünü ve geliştiğini değerlendirmek için kullanılır. Bu nedenle kemik yaşı, çocukların sağlıklı büyümesini takip etmek için kullanılan temel bir araçtır. Eğer sağlıklı bir çocuğun kemik yaşı, doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaşından geri ile çocuğun büyüme potansiyelin ve şansının fazla olduğunu gösterebilmektedir. Ancak tiroid bezinin az çalışması veya büyüme hormon eksikliği gibi hastalıklarda da kemik yaşı, çocuğun doğum tarihine göre hesaplanan kronolojik yaşından geri olmaktadır. Yani kemik yaşı, hem çocuğun daha ne kadar büyüyeceği konusunda bilgi verebildiği gibi hem de büyüme ve gelişmeyi bozan hastalıklar konusunda da bilgi vermektedir.

Ergenlik Döneminin Değerlendirmesi: Kemik yaşı, çocuk endokrin uzmanına ergenlik gelişimi ile ilgili önemli bilgiler sunmaktadır. Kemik yaşı mükemmel bir şekilde olmasa da ergenliğin başlama, ilerleme ve sonlanmasının ne zaman olacağına ait önemli ipuçları vermektedir. Hatta erken ergenlik, erken ergenliğin tedavisi, ergenliğin başlamaması ve ergenliğin geç başlamasının tedavisi konusunda önemli bilgiler sunmaktadır.

Endokrin Hastalıkların Tanısı: Kemik yaşı, endokrin bozuklukları tanısında kullanılabilmektedir. Özellikle büyüme hormonu, tiroid hormonu eksikliği gibi endokrin hastalıkların tanısında önemlidir.

Endokrin Hastalıkların Tedavisinin Takibi: Endokrin hastalıklar başta olmak üzere, bazı hastalıkların tedavilerinin değerlendirilmesinde ve tedavi takibinde kemik yaşı önem arz etmektedir. Örneğin, büyüme hormonu, hipotiroidi ve erken ergenlik tedavisine yanıtın izlenmesi için kullanılabilir. Tedavinin etkinliği ve doz ayarlamalarında kemik yaşı takibi faydalı bilgiler sunabilmektedir.

Sonuç olarak, kemik yaşının tespiti, çocuk sağlığı ve gelişimi için vazgeçilmez bir araçtır. Bu test, çocuk endokrinoloji uzmanlarına çocukların büyüme süreçlerini izleme, sağlık sorunlarını erken teşhis etme ve uygun tedavi veya müdahaleleri planlama konusunda yardımcı olur ve kesinlikle önemli bir yer tutar.

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05