Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 31-01-2022

Erken Ergenlik Tedavisinde Neden Geç Kalınmamalıdır?

Erken ergenlik, kız çocuklarında 8 yaşından ve erkek çocuklarında 9 yaşından önce ergenliğin başlamasıdır.

Erken ergenlik olan çocukların, zamanında tanı konulup tedavi edilmeleri çok önemlidir. Aksi halde birçok sorunla karşı karşıya kalabilirler.

Unutulmaması gereken en önemli nokta, çok sık olmasa bile erken ergenliğin nedeni, altta yatan tıbbi bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle en erken zamanda tanının konması ve tedavi edilmesi hayati öneme haizdir. Aksi halde tanıda geç kalınırsa tehlikeli sonuçlar olabilir.

Erken ergenliğin nedeni, altta yatan tıbbi bir problemden kaynaklanıyor olabilir.

Diğer taraftan erken ergenliği olan çocukların, en kısa zamanda tanı alması ve tedaviye başlanması, tedavi başarısını arttırmaktadır. Örneğin erken tanı ve tedavi edilen kızların, boylarının uzun olması ve yaşıtlarıyla aynı dönemde adet görmeleri söz konusudur.

Aksi halde erken adet görmesi ve büyüme kıkırdaklarının erken kapanması sonucunda erişkin boylarının kısa olması söz konusu olmaktadır. Ayrıca tedavi edilmeyen veya tedaviye geç başlanan çocuklarda psikososyal ve davranış problemleri de görülebilir.

Sonuç olarak, erken ergenlik önemli bir durumdur. Erken ve zamanında tedavi edilmeyen çocukların ileriki yaşamlarında çok çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkma riski vardır.

Bu nedenle erken ergenliğe ne kadar erken müdahale edilirse başarı ihtimali o derece yüksektir. Bu nedenle ergenliğe giren her çocuğu mutlaka ergenlik başlangıcı ve gidişatı acısından kontrol edilmelidir.

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05