Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 16-05-2022

Çocuklarda Boy Kısalığının Erken Tanı Ve Tedavisi Neden Çok Önemlidir?

Boy kısalığı, çocuğun boyunun yaş ve cinsiyetine göre kısa olmasıdır. Binlerce hastalık boy kısalığına neden olabilir.

Boy kısalığının fark edilmesi ve tedavi edilmesi hayati özellik göstermektedir.

En başta binlerce hastalık  boy kısalığına neden olmaktadır. Hormonal hastalıklar başta olmak üzere her hastalık ve patoloji boy kısalığına neden olabilir.

Bu nedenle boy kısalığının erken fark edilip araştırılması birçok hastalığın erken tanınmasına neden olur.

Örneğin çölyak hastalığı gibi birçok hastalık, asıl olumsuz olarak etkiledikleri organ ya da dokulara ait şikâyetler ortaya çıkmadan boy kısalığına neden olarak çocuk polikliniklerine başvurabilmektedirler. Bu nedenle aileler, boy kısalığı olan çocuklarını asla ihmal etmemelidirler.

boy kısalığına neden olan hastalıkların erken tanınması ve tedavi edilmesi, çocukların tedavi başarısını arttırır.

Diğer önemli nokta boy kısalığının erken fark edilmesi ve araştırılması sonucu boy kısalığına neden olan hastalıkların erken tanınması ve tedavi edilmesi, çocukların tedavi başarısını arttırır.

Ayrıca boy kısalığına neden olan hastalığın erken tedavi edilmesi de çocuğun ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek problemleri engeller veya en azından problemlerin şiddetini azaltmaktadır.

Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de, boy kısalığına neden olan hastalığın erken tedavi edilmesi, çocuğun erişkin boyunun kısa kalmamasına veya en azından boyunun olabildiğince uzun olmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle hastalıkların erken tanısı için her boy kısalığı en erken zamanda araştırılmalıdır. Çocuklarımız ne kadar erken tanı alırsa o kadar uzun olabilir.

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05