Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 22-08-2022

Kemik Yaşı Neden Çok Değerlidir?

Kemik yaşı, çocuğun kemiklerinin olgunlaşma düzeyini değerlendirmek için kullanılmaktadır.

Kemik yaşı çocuğun büyüme ve ergenlik durumunun değerlendirilmede yardımcı bir tanı yöntemidir. Özellikle kemik yaşı ile çocuğun daha ne kadar büyüme potansiyeli olduğunu ortaya koyabilir. Diğer taraftan kemik yaşı, çocuğun ergenlik hormonlarına maruz kaldığı süreyi ve ergenliğin hangi aşamada olduğunu belirlemede yardımcıdır.

Kemik Yaşı Nasıl Belirlenir?

Kemik yaşı değerlendirilmesi için, çocuğun sol el ve el bileğinin röntgeni çekilmektedir.

Kemik yaşı, çocuğun kemiklerinin olgunlaşma düzeyini değerlendirmek için kullanılmaktadır.

Kemik Yaşı Nasıl Değerlendirilir?

Kemik yaşının çocuğun takvim yaşından küçük olması (örneğin 8 yaşındaki bir kız çocuğun kemik yaşının 6 yaşında olması) çocukta hormonal bir bozukluğun olma ihtimalini göstermektedir. Ancak hormonal incelemelerde problem saptanmaz ise çocuğun büyüme potansiyelini kullanmadığını ve boyunun yaşına göre daha fazla uzayacağını gösterir.

Kemik yaşının, çocuğun takvim yaşından büyük olması (örneğin 6 yaşındaki bir kız çocuğun Kemik yaşının 11 yaşında olması) çocukta hormonal bir bozukluğun olma ihtimalini göstermektedir. Özellikle çocukta ergenlik bulguları varsa (meme gelişimi ya da kıllanma) erken ergenlik için önemli bir ipucudur.

Özellikle obez olan çocuklarda kemik yaşı genellikle büyük olmaktadır (örneğin 10 yaşındaki bir kız çocuğun kemik yaşının  12 yaşında olması).

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05