Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 29-08-2022

Çocuklarda Obezite

Covid pandemisi döneminde çocuklarda kilo alımı çok ama çok arttı. Eğer ciddiye almazsak çocuklarda obezite yarınları için ciddi bir risk oluşturacağı kesin.

Çocuklarda Obeziteye Neler sebep Olur?

  • Çocuklarda obeziteye neden olan en önemli nedenlerinden biri, hazır gıdaların aşırı tüketimidir. Çünkü hazır gıdalar hem yüksek kalori içerikleri ile hem de içerdikleri şeker ve diğer katkı maddelerinin lezzetleri ile çocuklarımızı esir etmektedir. Çalışmalarda pandemi sürecinde dondurulmuş veya konserve gıda, kek ve bisküvi gibi gıda tüketiminin %40’a kadar arttığını göstermiştir. Mutlaka ama mutlaka çocuklarımızın, meyve ve sebzeler gibi doğal yiyeceklerin tüketmelerine özen göstermeliyiz.

  • Pandemi sürecinde akıllı telefonu, tablet, televizyon ve video oyunlarına maruziyetleri çılgın bir şekilde en az 2 kat arttığı saptanmıştır. Elektronik aletler karşısındaki sürenin artmasıyla hareketsiz yaşam tarzı beraberinde çocuklarda obeziteye neden oldu.

  • Çok geç saatlerde uyuyan çocukların, biyolojik saatlerinin bozulduğu ve iştah kontrolünden sorumlu hormonları değiştirerek gereğinden fazla yemelerine neden olduğu gösterilmiştir.Bu da çocuklarda obeziteye sebep olmaktadır. 

  • Çocukların evde kaldıkları zamanlarda sabit bir yaşam rutinin olmaması durumunda düzgün bir yemek programına uymadıkları ve çok fazla atıştırmalık tükettikleri saptanmıştır. Bu atıştırmalıklar, genelde çocuğumuzun sağlığını tehlikeye atan işlenmiş gıdalardan oluşmakta ve çocuklarda obeziteye neden olmaktadır.

  • Endokrin hastalıklar da, çocuklarda obeziteye  neden olabilirler.

Bu nedenle bu süreçte, fazla kilo alan çocuğunuzu çocuk endokrin uzmanının değerlendirmesi çok önemlidir.

Ayrıca çocuklarda kilo alımı, erken ergenlik, insülin direnci, şeker hastalığına yatkınlık, karaciğer yağlanması gibi birçok probleme neden olmaktadır

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05