Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 31-10-2023

Küçük Penis (Mikropenis) Nedir?

Çocuklarda küçük penis (mikropenis), normal bir erkek çocuğun penis boyutunun yaşına göre beklenenden daha küçük olması (2,5 SD’den) durumunu ifade eder. Genellikle doğum anından itibaren fark edilir. Küçük penis (mikropenis), cinsel gelişim sırasında hormonal veya genetik faktörlerin neden olduğu bir durum olabilir.

Normalde yenidoğan bebeklerin ortalama penis uzunluğu 3,5 cm’dir. Zamanında doğan bir bebeğin penisin uzunluğu 1,9-2 cm’den küçük ise küçük penis (mikropenis) olarak düşünülmeli ve araştırılmalıdır. 

Erken doğan (prematüre) bebeklerde, penis boyu zamanında doğan bebeklere göre küçüktür.Erken doğan (prematüre) bebeklerde, doğum haftasına göre ideal penis boyu hesaplanarak bulunabilmektedir. Erken doğan (prematüre) bebeklerde penis boyu (cm olarak), doğum haftasının 0,16 ile çarpıldıktan sonra 2,27 çıkarılması ile hesaplanabilir. Örneğin 30 haftalık erken doğan (prematüre) bebeklerde penis boyu (cm olarak), 30x0,16-2,27= 2,53 cm olarak hesaplanır.

Penis boyu, 1 yaşından sonra ergenlik çağına kadar çok yavaş büyüme gösterir. Ergenlik döneminde ergenlik hormonlarının üretiminin artması ile penis boyu hızlı bir şekilde büyür. Genel kural olarak 5 yaşından küçük çocuklarda gerilmiş penis uzunluğu 4 cm’den küçük olmamalıdır. 

Genellikle yenidoğan her 200 erkek bebekten birinde (1/200) küçük penis (mikropenis) görülmektedir.

Küçük Penis (Mikropenis) Çocuklarda Hangi Problemlere Neden Olabilir?

İdeal penis boyuna sahip olmayan çocuklar, hem fiziksel sorunlar hem de psikolojik sorunlar yaşayabilir. 

Küçük penis (mikropenis), kişinin yaşına, cinsel gelişimine ve fiziksel sağlığına bağlı olarak, çeşitliproblemlere neden olabilir. Küçük penisin (mikropenis) neden olabileceği bazı problemler:

1. Küçük Penise (Mikropenis) Neden Olan Problemler: Küçük penisin (mikropenis) sebebi, hormon problemleri veya genetik problemler olabilir. Bu nedenle, küçük penisin (mikropenis) erken tanı ve tedavisi, altta yatan başka hastalıkların erken tanı ve tedavisi için de önemlidir. Çünkü geç kalınması geri dönüşümü olmayan problemlere neden olabilir.

 2. Fiziksel ProblemlerKüçük penisli (mikropenis)  çocuklar, idrar yaparken zorlanabilir ve ayakta idrar yapamayabilirler.

3. Duygusal ve Psikolojik Problemler: Küçük penis (mikropenis)  erkeklerde, fiziksel sorunlar yanı sıra psikolojik problemlere neden olabilmesi nedeniyle erkeklerin yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Küçük penis (mikropenis), kişinin kendine güvenini ve cinsel özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Çocuğun ya da erişkinin kendisini yetersiz hissetmesine yol açabilir. Bu durum, duygusal ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

4. Sosyal Problemler: Küçük penis (mikropenis), hastanın sosyal ilişkilerini ve cinsel partnerleriyle olan ilişkisini olumsuz etkileyebilir. Sosyal kaçınma eğilimleri görülebilir.

5. Cinsel Problemler: Küçük penis (mikropenis), cinsel kimlikve cinsel imajla ilgili sorunlara neden olabilir. Hastada cinsel tatmin sorunları yaşanabilir. Erkeklerde özgüveni azaltabilir, cinsel ilişkiden kaçınmalarına ve depresyona girmelerine neden olabilir. Ayrıca çalışmalar küçük penisli (mikropenis) erkeklerin sperm sayılarının da düşük olabileceğini ve dolayısıyla kısırlık riskinin artabileceğini göstermiştir.

Yenidoğan bebeklerin ortalama penis büyüklüğü 3,5 cm (2,8-4,2) iken 1,9 cm’den küçük olması mikropenis olarak değerlendirilmektedir.

Küçük Penis (Mikropenis)  Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Küçük penis (mikropenis) tedavisi, küçük penise (mikropenis) neden olan problemler ile hastanın yaşına, sağlık durumuna ve tercihlerine bağlı olarak değişebilir. Küçük penis (mikropenis) tedavi yöntemleri:

1. Düşük Doz Hormon Tedavisi: Küçük penisi (mikropenis) olan bebek ve çocuklarda, düşük doz hormon tedavisiile penis boyunu büyütmek mümkündür. Hormon tedavisi, hormon sorunlarının düzelmesine de katkı sağlayabilir. 

2. Cerrahi Tedavi: Cerrahi tedaviler,  küçük penis (mikropenis)  tedavisinde kullanılabilir. Cerrahi tedaviler arasında penis büyütme ameliyatları ve penis protezleri yer almaktadır. Bu ameliyatlar, penis boyutunu artırmaktadır. 

3. Psikolojik Destek ve Danışmanlık: Küçük penis (mikropenis), psikolojik problemlere neden olabilir. Küçük penisi (mikropenis) olan hastalar, cinsel kimlikleri ve özgüvenleri konusunda psikologlar veya terapistlerden yardım alabilirler.

4. Cinsel Danışmanlık: Cinsel ilişki sırasında yaşanan zorlukları ele almak ve cinsel tatmin konularında destek almak için cinsel danışmanlık veya terapi faydalı olabilir.

5. Destek Grupları: Küçük penis (mikropenis) ile ilgili endişeleri paylaşmak ve diğer hastalarla benzer deneyimleri paylaşmak isteyenler (özellikle erişkin hastalar)için, destek grupları faydaları olabilir. Halen ülkemizde bu konuda destek gruplarının bulunması yada oluşturulması zor olsa da , en azından sosyal medya bu konuda yardımcı olabilir.

Küçük penis (mikropenis) tedavisinde , kişininfizyolojik ve psikolojik durumuna bağlı olarak yukarıdaki tedavi modellerinden bir veya bir kaçı uygulanabilir. Bu nedenle ilk önce,hem tanı hem de tedavi acısından çocuk endokrinoloji uzmanı tarafından hastanın değerlendirilmesi önemlidir. Küçük penisin (mikropenis) tedavisi, cinsel sağlık, psikoloji ve genel yaşam kalitesini iyileşmesinde yararlıdır.

Küçük Penis (Mikropenis)  Çocuklarda Düşük Doz Hormon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Küçük penisli (mikropenis) çocuklara, penis boyunu büyütmek için düşük doz hormon tedavisi uygulanabilmektedir. Düşük dozhormon tedavisi, uzman bir çocuk endokrinolojisi uzmanı tarafından yapılmaktadır. Hormon tedavisinin aşamaları:

1. Çocuk Endokrinolojisi Uzmanının Değerlendirmesi: Çocuğunuzun durumunu değerlendirmek için,çocuk endokrinolojisi uzmanına başvurmanız önemlidir. Çocuk endokrinolojisi uzmanı, fiziksel muayene, endokrin ve genetik testlerile küçük penisin (mikropenis) neden olduğu problemi belirlenmeye çalışır.

2. Düşük Doz Hormon Tedavisi: Düşük doz hormon tedavileri ile küçük penisli (mikropenis) bebek, çocuk veya ergenlerin, ideal penis boyuna ulaşmaları mümkün olabilmektedir. Penise hormon içeren krem sürmek veya kalçadan kas içi hormonenjeksiyonları yapmak suretiyle penis boyunu büyütmek mümkündür.

3. Takip ve İzleme: Tedaviye yanıtı değerlendirmek için tedavi bitincekontrol yapılmaktadır.

Küçük penisli (mikropenis) çocuklarda hormon tedavisi ile penis uzunluğunun %100-150 büyümesi(3,5 cm’den fazla) mümkün olmaktadır.

Küçük Penis (Mikropenis)  Çocuklarda Hormon Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Küçük penisli (mikropenis) çocuklarda hormon tedavisi ile penis boyunun uzatılması esnasında, yan etkiler oldukça az görülmektedir. 

En sık görülen yan etkiler cilt tahrişi, kıllanma ve cilt renginde koyulaşma olmaktadır. Bu yan etkiler, genellikle hafif olmakta ve hormon tedavisi kesildikten sonra kaybolmaktadır.

Düşük doz hormon tedavisi esnasında bebek veya çocuklarda, büyüme ve davranış değişikleri görülmemektedir. 

Çok fazla sayıda çalışma olmamasına rağmen,küçük penisli (mikropenis)  çocuklara yapılan hormon tedavisinin erişkin yaşlarda kısırlık vs. problemlere neden olmadığı gösterilmiştir. 

Küçük penisli (mikropenis) bebek ve çocukların düşük doz hormon tedavisi ile tedavi edilmesinin sonuçları, tatmin edici görülmektedir.

Küçük penis (mikropenis)  Çocuklarda Tedaviye Neden Erken Başlanmalıdır?

Küçük penisin (mikropenis) tedavisi genellikle erken yaşlarda başlatılmalıdır. Çünkü:

1. Küçük Penise Neden Olan Hastalıkların Erken Tanısı Mümkün Olur: Altta yatan başka bir genetik ya da hormon hastalıklarından dolayı küçük penis (mikropenis) ortaya çıkmış ise, küçük penisin (mikropenis) erken tanınması ve tedavi edilmesi, altta yatan hastalıklarında belirlenmesine ve tedavisine  yardımcı olur. 

2. Hormon Tedavinin Başarı Şansı Artar: Küçük penisin (mikropenis), hormontedavisi ile tedavi edilmesi gerekli ise, hormon tedavisine ne kadar erken başlanırsa penis boyunun uzaması o derece fazla olmaktadır. 

3. Psikolojik Problemlerin Ortaya Çıkması Engellenir: Küçük penisi (mikropenis) olan hastalarda, psikolojik stres ve özgüven problemleri gibi psikolojik problemler sık olduğu için çocuğun psikolojik sağlığı açısından erken tedavi önemlidir.

4. Cinsel Fonksiyonlar:  Küçük penisi (mikropenis) olan hastalarda erken tanı ve erken tedavi, erişkinlik döneminde cinsel fonksiyonların olumsuz etkilenmesini önler. Erken tedavi, cinsel ilişki sırasında yaşanan zorluklar ve cinsel tatmin konularında çok faydalı olabilir.

Küçük penisli (mikropenis)bebek ve çocuklarda, 2-4 ay gibi kısa süreyle yapılan hormon tedavisi ile başarılı bir şekilde penis boyu büyütülebilmektedir.  

Küçük Penis (Mikropenis)  Çocuklar Ve Erişkinler Cerrahi Tedavi Nasıl Yapılmaktadır?

Bebek ve çocuklarda hormon tedavileri ile ideal penis boyutlarına ulaşmak mümkündür. Ancak gecikme durumunda ve erişkin yaşlarda, hormon tedavisi penis boyunu büyütmede çok etkili olamamaktadır. Bu durumda küçük penis (mikropenis) tedavisi için cerrahi tedaviye başvurmak gerekmektedir. Bu amaçla, penis uzatma ve penis büyütme gibi genital estetik ameliyatlar ile tedavi gerçekleştirilir.

Penis büyütme operasyonları ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Penis büyütme ameliyatı ile penisi standart olarak 3-4 cm uzatmak mümkün olsa da, sonuçlar kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu noktada belirleyici faktörün, penisin görünmeyen kısmının uzunluğu olduğu unutulmamalıdır.

Penisin 3 - 4 cm uzamasını sağlayan bu operasyon sırasında penisi karın duvarına bağlayan bağları (suspansatuvar ligament) kesilir. Bu işlem ile penisin normalde kullanılmayan kısmı, işlevsel hale getirilir. Penis uzatma ameliyatının sonuçları, hem penis normal haldeiken, hem de ereksiyon halindeyken fark edilebilir. 

Cerrahi tedavi esnasında problem (komplikasyon) olabileceği mutlaka akılda tutulmalıdır.

Diğer taraftan penis çapını kalınlaştırmak amacıyla penis büyütme ameliyatı esnasında, kişiden alınan yağ dokusu özel bir işleme tabi tutularak penis derisinin altına enjekte edilir. Ayrıca hiyalüronik asit içeren özel dolgu maddeleri kullanılarak yapılan penis dolgusu ile de penis çapı kalınlaştırması yapılabilmektedir.

Sonuç olarak,küçük penis (mikropenis)  bebek ve çocukların zamanında hormon tedavisi ile tedavi edilmesi ve mümkün olduğunca cerrahi tedaviye gerek kalmaması önemlidir. Eğer bebek yada çocuğunuzda küçük penis (mikropenis) ile ilgili endişeleriniz varsa,erken tanı ve tedavi için en erken zamanda çocuk endokrinolojisi uzmanına başvurmanız önemlidir. Çünkü hormon tedavileri, penisin büyümesinde faydalıdır. Tanı ne kadar erken konulursa, tedaviler o kadar etkili olabilir. Erken teşhis ve tedavi, çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilir.

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05