Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 26-12-2022

Haşimoto Hastalığında TSH Hafif Yüksek Olursa

Hafif TSH hormon yüksekliği (10 mU/L’nin altında) Haşimoto Hastalığı olan çocukların yaklaşık %6-20’sinde saptanmaktadır.

Hafif TSH hormon yüksekliği (10 mU/L’nin altında) Haşimoto Hastalığı olan çocukların yaklaşık %6-20’sinde saptanmaktadır. 

• İster Haşimoto Hastalığı olsun ister olmasın hafif TSH hormon yüksekliği olan çocukların takibi önemlidir. Çünkü TSH yüksekliği hem zaman içinde daha da kötüleşebilir ve TSH daha fazla yükselebilir hem de devamlı TSH yüksekliği tiroid bezinde büyümeye (guatr) neden olabilir.

Hafif TSH hormon yüksekliği (10 mU/L’nin altında) olan çocukların takibi esnasında özellikle anti-Tiroid Peroksidaz antikoru ve/veya serum TSH düzeyleri yükseliyorsa ve/veya çocukta çölyak hastalığı varsa bu çocuklarda hipotiroidi gelişme riski fazladır. Bu nedenle takip esnasında anti-Tiroid Peroksidaz antikoru ve serum TSH düzeylerinde yükselme varsa ilerleyen zamanda hipoitiroidi gelişme riski 3-5 kat artmaktadır. Bu çocukların 1-3 ay aralıklarla takip edilmesi gereklidir.

• Tiroid hormon üretiminin bozulması ve hipotiroidi gelişme riski, tiroid hormon düzeyleri normal olan çocuklara göre başlangıçta hafif TSH hormon yüksekliği (10 mU/L’nin altında) olan çocuklarda daha yüksektir. 

Hafif TSH hormon yüksekliğinin (10 mU/L’nin altında) takibi esnasında çocukların %20-40’ında zaman içinde bu durum düzelmektedir. TSH düzeyinin normale dönmesiyle birlikte takip sıklığı azaltılabilir. 

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05