Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 10-10-2023

Çocuğunuz Büyüyünce Boyu Kaç Cm Olacak?

Boy kısalığı, çocuğun yaş ve cinsiyetine göre boyunun kısa olmasıdır. Çocuğun boyunun kısa olması masum bir durum olmayabilir. Altta yatan ve tüm vücudu etkileyen bir hastalık sonucunda, çocuk kısa boylu olabilir. Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada kısa olan bu çocuklar arasında ancak %20’sinde tıbbi bir problem saptanmıştır. Bu nedenle okulda sınıfın kısa olan çocukları mutlaka bu açıdan değerlendirilmelidir.

Bebekler, genetik olarak belirlenen boy durumlarına ancak 2 yaş civarında ulaşmaktadırlar. 2 yaşına kadar büyümede, özellikle doğum özellikleri ve beslenme durumu önemli rol oynamaktadır. Bebekler ortalama olarak ilk yaş 25 cm, 1-2 yaş arasında 10 cm ve 2-3 yaş arasında 7 cm uzamaktadırlar. 2-3 yaşından sonra ortalama olarak yıllık 5-6 cm boy uzaması olmaktadır ve anne ve babasından aldıkları genetik yapıya uygun büyüme göstermektedirler. Ergenlikte de kızlar ortalama 20-25 cm ve erkekler 25-30 cm uzayarak büyümeleri tamamlanmaktadır.

Çocukların boyları, aile genetiğine uygun olarak uzarlar. Anne babası ister uzun olsun ister kısa olsun çocuklar anne babasından aldıkları genetiğe uygun uzayıp uzamadıkları konusunda kontrol edilmelidir. Çünkü genetik yapıdan kısa boylu çocukların, tedavi ile boylarının uzaması söz konusu olabilir.

Ailelerde, çocuklarının boyunun kısa kalacağı endişesi çok fazladır. Oysaki çocukların muayene edilmesi ve gerekirse birkaç tetkik ile boyunun normal mi yoksa patolojik mi olduğunun ortaya çıkarılması, çoğu zaman mümkündür.

Diğer taraftan endişe verici boy kısalığının, çoğu zaman geçici olduğu ortaya çıkmaktadır. Çocuğunuzdaki boy kısalığının hem patolojik olup olmadığını hem de erişkin olunca boyunun ne kadar olacağını (tahmini) öğrenmeniz mümkündür.

Ayrıca bir nedenden dolayı boy kısalığı çocukta, tedaviye ne kadar erken başlanırsa çocuğun erişkin boyu o derece uzun olacaktır.

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05