Doç. Dr. Ediz YEŞİLKAYA 02-05-2022

Çocuğun Boyu Nasıl Ölçülmelidir?

Çocuklarda büyüme genel sağlık göstergesi olması acısından önemlidir. Genel olarak, yaşıtlarına göre normal büyüyen ve gelişen bir çocuk sağlıklıdır. Bu nedenle çocukların büyümelerini takip edebilmek için boy, kilo ve baş çevresi ölçümleri düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Bebekler, genellikle doğumdan itibaren 1 yaşına kadar düzenli aralıklarla büyüme ve gelişmeleri acısından kontrol edilmektedir. Ancak aileler 1 yaşından sonra çocuklarının kontrollerini aksatabilmektedir.

Ergenlik tamamlanıncaya kadar büyüme ve gelişme devam ettiği için ailelerin çocuklarının kontrollerini yaptırmaları önemlidir. Çünkü kontroller esnasında birçok hastalık erken tanı konup başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Aksi halde geç kalınıp geri dönüşümü olmayan problemler ortay çıkabilir.

Evlerinde ailelerin çocuklarının boy, vücut ağırlığı ve baş çevrelerini ölçüp not etmeleri doktor kontrollerinde çok değerli bilgiler verebilmektedir.

Çocukların evde vücut ağırlık ölçümü yapılırken;

  • Terazi ayarı sıfırlanmalı

  • Her seferinde aynı koşullarda (beslenmeden önce, kuru bezle, sadece iç çamaşırları ile ve çok hareket etmezken vs) tartılmalı

  • Varsa bebek tartısı ile yoksa kucağa alınarak tartılmalı

  • Eğer çocuk ayakta durabiliyorsa, tek başına tartılabilir.

Çocuğun evde boy ölçümü yapılırken;

  • Mezura kullanılmalıdır

  • 2 yaşından küçük çocuklar yatarken boy ölçümü yapılmalıdır. Bu nedenle düz bir zemine sırt üstü yatırıp, zemine tam olarak bütün vücudunun değdiğinden emin olunmalıdır. Ardından başın ve topuğun bulunduğu noktalar işaretlenerek arasındaki mesafe ölçülmeli

  • 2 yaşından büyük çocukların boy ölçümü ise duvara yaslatılarak ayakta yapabilir. Ancak bunu yaparken, çocuğun başının arkasındaki en çıkıntılı bölgenin, omuzlarının, bacaklarının arka yüzünün ve topuklarının duvara değdiğinden emin olunmalıdır. Topuklar birbirine bitişik durumda ve başı dik olmalıdır.

Çocuğun evde baş çevresi ölçümü yapılırken;

  • Başının arkasındaki kemiğin en çıkıntılı noktasından

  • Kulaklar ve kaşların üzerinden geçecek şekilde

  • Bir mezura ile bu ölçüm yapılmalıdır.

Çocuğun boy, kilo ve baş çevresi ölçümleri evde de yapılmalı ve çocuğun büyüme-gelişimi takip edilmelidir. Böylelikle hem çocuğun sağlıklı olduğu ortaya konmakta hem de hastalıkların erken tanı ve tedavisi mümkün olmaktadır.

Ankara Çocuk Endokrinoloji Uzmanı olarak size ve çocuklarınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Hotline
0850 474 28 05